biuro@magicfeed.pl

tel. 692 730 117

       Od kilkunastu lat ziołolecznictwo przeżywa swój renesans, i to na wielką skalę. Po okresie zachłyśnięcia się zdobyczami laboratoriów farmaceutycznych, kiedy antybiotyki uzyskały rangę panaceum na wszelkie dolegliwości, a witaminy kojarzyły nam się tylko z kolorowymi pigułkami, z pokorą wracamy do Matki Natury i szukamy naturalnych metod leczenia, które nie tylko pomagają w utrzymaniu zdrowia, ale nie wpływają tak destrukcyjnie na ludzki organizm jak ich syntetyczne odpowiedniki. Jednak to nie „moda” na zioła, a ich prawdziwa skuteczność skłoniła nas do stworzenia linii produktów dla zwierząt, które zawierają w swoim składzie naturalnego pochodzenia witaminy, minerały i fitoterapeutyki.

Zwierzęta w stanie dzikim korzystają powszechnie z uzdrawiającej mocy ziół, a zjawisko nosi nazwę samolecznictwa.

Choć dokładne mechanizmy takiego zachowania nie są znane, to jednak wskazują nam, ludziom, jak ważne w diecie zwierząt są zioła. Udomawiając zwierzęta sprawiliśmy, że są one od nas całkowicie zależne. Postarajmy się więc choć częściowo zrekompensować im ograniczoną wolność poprzez podawanie im pokarmu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego i rozsądne wykorzystanie ziół w profilaktyce zdrowia.

      Sięgając po zioła, które obecnie można nabyć dosłownie wszędzie, pamiętać należy o tym, że nie wszystko co naturalne jest odpowiednie dla naszych podopiecznych. Zanim podamy więc zwierzęciu surowiec zielarski,
czy to w postaci naturalnej czy też ekstraktu ziołowego, zwróćmy uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • Czy wybrany gatunek rośliny nie jest dla zwierzęcia toksyczny – nie wszystkie zioła, które służą ludziom posłużą koniom czy kurom, a niektóre mogą powodować silne zatrucia!
  • Należy zapoznać się z pełnym spektrum działania wybranej rośliny, gdyż większość ziołowych surowców leczniczych oddziałuje kompleksowo, co nie zawsze może być zjawiskiem pożądanym, np. rozkurczające działanie wielu ziół może przyczyniać się do poronień u ciężarnych samic.
  • Jeżeli podajemy zioła w celach leczniczych, w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie rozpoznać schorzenie, z którym mamy do czynienia wraz z jego wszystkimi objawami. Prawidłowa diagnoza pozwoli precyzyjnie określić efekt, który z pomocą ziół chcemy osiągnąć, a dopiero na końcu dobieramy surowce zielarskie z uwzględnieniem ich synergistycznego działania.
  • Kupując zioła, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Choć wyższa cena nie zawsze jest tutaj wyznacznikiem jakości surowca, to jednak odradzam zakup podejrzanych mieszanek z niepewnych (choć tanich) źródeł. Pewnym wyznacznikiem może być tutaj certyfikat EKO, który obliguje producenta do zachowania wysokich standardów przy produkcji ziół.
  • Decydując się na zakup gotowej mieszanki ziół dedykowanej dla konkretnej grupy zwierząt, starajmy się poznać jej skład. Pozwoli to nie tylko na zweryfikowanie naszej wiedzy zielarskiej, ale również określenie jakie rośliny sprawdzają się w Państwa konkretnym przypadku.
  • Pamiętajmy, że zwierzęta różnią się między sobą nawet w obrębie jednego gatunku. To co pomogło królikowi sąsiada, nie zawsze pomoże naszemu królikowi, a czasami może nawet zaszkodzić!

      Poniżej postaram się w wyczerpujący sposób opisać zioła, które znajdują zastosowanie w naszych paszach. W miarę poszerzania asortymentu będzie ich coraz więcej. Wszystkie surowce zielarskie, które wykorzystujemy pochodzą
z ekologicznego gospodarstwa ziołowego „Dary Natury” i posiadają certyfikat EKO.

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.